1pcs AMD CPU Processor Server Series
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| eneral information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | AMD Third Generation Opteron |
| Model number | 2389 |
| CPU part numbers | |
| OS2389WHP4DGI is an OEM/tray microprocessor | |
| OS2389WHP4DGIWOF is a boxed processor without fan and heatsink | |
| Stepping codes | AACYC AC CACYC AC |
| Frequency | 2900 MHz |
| Bus speed | 2200 MHz (integrated memory controller) |
| 2200 MHz (HyperTransport links) | |
| Package | 1207-land lidded LGA |
| AMD Package number | 26-Feb-82 |
| Socket | Socket Fr5(1207) |
| Introduction date | 23-Feb-09 |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K10 |
| Processor core | Shanghai |
| Core stepping | RB-C2 |
| CPUID | 100F42 |
| Manufacturing process | 0.045 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 4 |
| The number of threads | 4 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 4 x 64 KB 2-way set associative instruction caches |
| 4 x 64 KB 2-way set associative data caches | |
| Level 2 cache size | 4 x 512 KB 16-way set associative caches |
| Level 3 cache size | 6 MB 48-way set associative shared cache |
| Physical memory | 256 TB |
| Multiprocessing | Up to 2 processors |
| Features | |
| MMX instructions | |
| Extensions to MMX | |
| 3DNow! technology | |
| Extensions to 3DNow! | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| SSE4a | |
| AMD64 / AMD 64-bit technology | |
| EVP / Enhanced Virus Protection | |
| AMD-V / AMD Virtualization technology | |
| Low power features | |
| Enhanced PowerNow! | |
| CoolCore technology | |
| Independent Dynamic Core Technology | |
| Dual Dynamic Power Management | |
| Smart Fetch Technology | |
| C0, C1, S0, S1, S3, S4, and S5 states | |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 |
| Memory channels: 2 | |
| Channel width (bits): 72 | |
| Supported memory: DDR2 | |
| Other peripherals | HyperTransport 3.0 technology with three 16-bit links |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 1.325V |
| Minimum operating temperature | 0°C |
| Maximum operating temperature | 55°C – 77°C |
| Average CPU Power | 75 Watt |
| Thermal Design Power | 115 Watt |

Reviews
There are no reviews yet.