1pcs AMD CPU Processor Desktop Series
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Desktop |
| Family | AMD Athlon 64 X2 |
| Model number | 6000+ |
| CPU part numbers | |
| ADX6000IAA6CZ is an OEM/tray microprocessor | |
| ADX6000CZBOX is a boxed microprocessor with fan and heatsink | |
| Stepping codes | ACB9F ACBVF CCB6F CCB8F CCBVF |
| Frequency | 6000+ (rated) |
| 3000 MHz (real) | |
| Bus speed | One 1000 MHz 16-bit HyperTransport link (2GT/s) |
| Clock multiplier | 15 |
| Package | 940-pin organic micro Pin Grid Array (micro-PGA) |
| Socket | Socket AM2 |
| Introduction date | 20-Feb-07 |
| End-of-Life date | Last order date is 1st quarter 2008 [1] |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K8 |
| Processor core | Windsor |
| Core stepping | JH-F3 |
| CPUID | 40F33 |
| Manufacturing process | 0.09 micron silicon-on-insulator (SOI) technology |
| 243 million transistors | |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 2 |
| The number of threads | 2 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 2 x 64 KB 2-way set associative instruction caches |
| 2 x 64 KB 2-way set associative data caches | |
| Level 2 cache size | 2 x 1 MB 16-way set associative exclusive caches |
| Physical memory | 1 TB |
| Virtual memory | 256 TB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | |
| MMX instructions | |
| Extensions to MMX | |
| 3DNow! technology | |
| Extensions to 3DNow! | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| AMD64 / AMD 64-bit technology | |
| EVP / Enhanced Virus Protection | |
| AMD-V / AMD Virtualization technology | |
| Low power features | |
| Cool’n’Quiet technology | |
| Halt state | |
| Stop Grant state | |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 |
| Memory channels: 2 | |
| Supported memory: DDR2-800 | |
| Maximum memory bandwidth (GB/s): 12.8 | |
| Other peripherals | HyperTransport 2.0 technology (1 link) |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 1.35V / 1.4V |
| Maximum operating temperature | 55°C – 63°C |
| Thermal Design Power | 125 Watt |
| Notes on AMD Athlon 64 X2 6000+ (3 GHz, 125W) | |
| In the minimum performance state (P-state) the processor runs at 1000 MHz and 1.1 Volt core voltage. Thermal Design Power in the minimum P-state is 36.4 Watt | |
| [1] – Information is not confirmed | |

Reviews
There are no reviews yet.