1pcs AMD CPU Processor Mobile Series
Â
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Mobile |
| Family | AMD Mobile Sempron |
| Model number   | 3000+ |
| CPU part number | |
| SMS3000BQX2LF is an OEM/tray microprocessor | |
| Stepping code | CBBWE |
| Frequency   | 3000+ (rated) |
| 1800 MHz (real) | |
| Clock multiplier   | 9 |
| Package | 754-pin lidless organic micro-PGA |
| AMD Package number | 27973 |
| Socket | Socket 754 |
| Introduction date | 23-Nov-04 |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K8 |
| Processor core   | Roma |
| Core stepping   | DH-E6 |
| CPUID | 20FC2 |
| Manufacturing process | 0.09 micron |
| The number of CPU cores | 1 |
| The number of threads | 1 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size   | 64 KB instruction cache |
| 64 KB data cache | |
| Level 2 cache size   | 128 KB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | |
| MMX instructions | |
| 3DNow! technology | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| EVP / Enhanced Virus Protection   | |
| Low power features | PowerNow! technology |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 |
| Memory channels: 1 | |
| Supported memory: DDR | |
| Other peripherals | One 16-bit HyperTransport link with speeds up to 800 MHz |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core   | 1.2V |
| Maximum operating temperature   | 95°C |
| Thermal Design Power   | 25 Watt |

Reviews
There are no reviews yet.