1pcs AMD CPU Processor Mobile Series
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Mobile |
| Family | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Model number | T9900 |
| CPU part number | |
| AW80576GH0836MG is an OEM/tray microprocessor | |
| Frequency | 3067 MHz |
| Bus speed | 1066 MHz |
| Clock multiplier | 11.5 |
| Package | 478-pin micro-FCPGA |
| 1.38″ x 1.38″ (3.5 cm x 3.5 cm) | |
| Socket | Socket P |
| Introduction date | 2-Jun-09 |
| End-of-Life date | Last order date is April 29, 2011 |
| Last shipment date for OEM processors is October 14, 2011 | |
| S-spec numbers | |
| Part number | Production processors |
| SLGEE | |
| AW80576GH0836MG | + |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | Core |
| Platform | Montevina |
| MontevinaPlus | |
| Processor core | Penryn |
| Core stepping | E0 (SLGEE) |
| CPUID | 1067A (SLGEE) |
| Manufacturing process | 0.045 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 2 |
| The number of threads | 2 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 2 x 32 KB instruction caches |
| 2 x 32 KB write-back data caches | |
| Level 2 cache size | shared 6 MB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | |
| MMX instructions | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3 | |
| SSE4.1 / Streaming SIMD Extensions 4.1 | |
| EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64 | |
| NX / XD / Execute disable bit | |
| VT / Virtualization technology | |
| IDA / Intel Dynamic Acceleration technology | |
| TXT / Trusted Execution technology | |
| Low power features | |
| C1/AutoHALT, C1/MWAIT, C2, C3, C4 (with Enhanced Deep Sleep) and C6 core states | |
| Stop Grant mode | |
| Sleep mode | |
| Deep Sleep mode | |
| Deeper Sleep mode | |
| Enhanced Deeper Sleep mode | |
| Deep Power-Down state | |
| Dynamic FSB Frequency switching | |
| Enhanced SpeedStep technology | |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 1V – 1.25V |
| Minimum/Maximum operating temperature | 0°C – 105°C |
| Minimum/Maximum power dissipation | 16.54 Watt (Deeper Sleep mode) / 57.07 Watt |
| Thermal Design Power | 35 Watt |
| Notes on Intel Core 2 Duo T9900 (Socket P) | |
| Bus frequency is 266 MHz. Because the processor uses Quad Data Rate bus the effective bus speed is 1066 MHz | |
| Processor operates at 0.85 Volt – 1.1 Volt in Low Frequency mode | |
| Processor operates at 0.75 Volt – 0.95 Volt in Super Low Frequency mode | |

Reviews
There are no reviews yet.