1pcs AMD CPU Processor Server Series
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | Intel Xeon 5600 |
| Model number | X5670 |
| CPU part numbers | |
| AT80614005130AA is an OEM/tray microprocessor | |
| BX80614X5670 is a boxed microprocessor | |
| Frequency | 2933 MHz |
| Turbo frequency | 3333 MHz (1 or 2 cores) |
| 3200 MHz (3 or more cores) | |
| Bus speed | 6.4 GT/s QPI (3200 MHz) |
| Clock multiplier | 22 |
| Package | 1366-land Flip-Chip Land Grid Array (FC-LGA10) |
| Socket | Socket 1366 / B / LGA1366 |
| Size | 1.77″ x 1.67″ / 4.5cm x 4.25cm |
| Introduction date | 16-Mar-10 |
| S-spec numbers | |
| Part number | Production processors |
| Q4EP | |
| AT80614005130AA | |
| BX80614X5670 | |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | Westmere |
| Platform | Tylersburg-EP |
| Tylersburg-EN | |
| Tylersburg-WS | |
| Processor core | Westmere-EP |
| Core steppings | B0 (Q3UW) |
| B1 (Q4EP, SLBV7) | |
| CPUID | 206C2 (SLBV7) |
| Manufacturing process | 0.032 micron High-K metal gate process |
| 1170 million transistors | |
| Die size | 240mm2 |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 6 |
| The number of threads | 12 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 6 x 32 KB 4-way set associative instruction caches |
| 6 x 32 KB 8-way set associative data caches | |
| Level 2 cache size | 6 x 256 KB 8-way set associative caches |
| Level 3 cache size | 12 MB 16-way set associative shared cache |
| Physical memory | 288 GB |
| Multiprocessing | Up to 2 processors |
| Features | |
| MMX instructions | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3 | |
| SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4 | |
| AES / Advanced Encryption Standard instructions | |
| EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64 | |
| NX / XD / Execute disable bit | |
| HT / Hyper-Threading technology | |
| VT-x / Virtualization technology | |
| VT-d / Virtualization for directed I/O | |
| TBT / Turbo Boost technology | |
| TXT / Trusted Execution technology | |
| Low power features | Enhanced SpeedStep technology |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 |
| Memory channels: 3 | |
| Supported memory: DDR3-800, DDR3-1066, DDR3-1333 | |
| Maximum memory bandwidth (GB/s): 32 | |
| ECC supported: Yes | |
| Other peripherals | Quick Path Interconnect (2 links) |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 0.8V – 1.3V |
| Maximum operating temperature | 81.3°C |
| Thermal Design Power | 95 Watt |

Reviews
There are no reviews yet.