1pcs AMD CPU Processor Mobile Series
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Mobile |
| Family | AMD Mobile Sempron |
| Model number | 3600+ |
| CPU part number | |
| SMS3600HAX3DN is an OEM/tray microprocessor | |
| Stepping codes | AAA8G CAABG NAAEG |
| Frequency | 3600+ (rated) |
| 2000 MHz (real) | |
| Clock multiplier | 10 |
| Package | 638-pin lidless micro-PGA |
| 1.38″ x 1.38″ (3.5 cm x 3.5 cm) | |
| AMD Package numbers | 29273, 30000 |
| Socket | Socket S1 (S1g1) |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K8 |
| Processor core | Sherman |
| Core stepping | G2 |
| CPUID | 70FC2 |
| Manufacturing process | 0.065 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 1 |
| The number of threads | 1 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 64 KB instruction cache |
| 64 KB data cache | |
| Level 2 cache size | 256 KB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | |
| MMX instructions | |
| 3DNow! technology | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| AMD64 / AMD 64-bit technology | |
| EVP / Enhanced Virus Protection | |
| Low power features | PowerNow! technology |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 |
| Memory channels: 2 | |
| Supported memory: DDR2 | |
| Other peripherals | One 16-bit HyperTransport link with speeds up to 800 MHz |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 1.125V / 1.15V / 1.2V |
| Maximum operating temperature | 95°C |
| Thermal Design Power | 25 Watt |

Reviews
There are no reviews yet.