1pcs AMD CPU Processor Mobile Series
Essential >>>
- 100% Original AMD CPU
- Package: 1x AMD Processor
- CPU has detected by professional tools, just order it.
- Please be sure CPU socket match your laptop or ask us
Support >>>
- Driver download, User Manual, Promotion and more support, visit to OS-STORE BLOG.
- After service by OS manager.
- Warranty is DOA 30days.
- More CPU Products, click here.
- Need more this item or out of stock, please contact us.
Easy get and use, everything be fine ~
Specification >>>
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Mobile |
| Family | AMD Turion 64 X2 Mobile technology |
| Model number | TL-60 |
| CPU part number | |
| TMDTL60HAX5DM is an OEM/tray microprocessor | |
| Stepping codes | CAAEG NAABG NAAEG NAAZG |
| Frequency | 2000 MHz |
| Bus speed | One 800 MHz 16-bit HyperTransport link |
| Clock multiplier | 10 |
| Package | 638-pin lidless micro-PGA |
| AMD Package number | 30000 |
| Socket | Socket S1 (S1g1) |
| Size | 1.38″ x 1.38″ / 3.5cm x 3.5cm |
| Weight | 0.2oz / 5.7g |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K8 |
| Processor core | Tyler |
| Core stepping | BH-G2 |
| CPUID | 60F82 |
| Manufacturing process | 0.065 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 2 |
| The number of threads | 2 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 2 x 64 KB 2-way set associative instruction caches |
| 2 x 64 KB 2-way set associative data caches | |
| Level 2 cache size | 2 x 512 KB 16-way set associative exclusive caches |
| Cache latency | 3 (L1 cache) |
| Physical memory | 1 TB |
| Virtual memory | 256 TB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | |
| MMX instructions | |
| Extensions to MMX | |
| 3DNow! technology | |
| Extensions to 3DNow! | |
| SSE / Streaming SIMD Extensions | |
| SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2 | |
| SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3 | |
| AMD64 / AMD 64-bit technology | |
| EVP / Enhanced Virus Protection | |
| AMD-V / AMD Virtualization technology | |
| Low power features | |
| PowerNow! | |
| Deeper Sleep state | |
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 |
| Memory channels: 2 | |
| Channel width (bits): 64 | |
| Supported memory: DDR2-400, DDR2-533, DDR2-667, DDR2-800 | |
| Maximum memory bandwidth (GB/s): 12.8 | |
| Other peripherals | HyperTransport interface (1 link) |
| Electrical / Thermal parameters | |
| Maximum operating temperature | 95°C |
| Thermal Design Power | 35 Watt |

Reviews
There are no reviews yet.